Doç.Dr. Mehmet Çelikbilek MENÜ

Endoskopik Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Revizyonu

Endoskopik Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Revizyonu

ENDOSKOPİK TÜP MİDE (Sleeve Gastrektomi) REVİZYONU 

Endoskopik tüp mide revizyonu, tüp mide (sleeve gastrektomi) cerrahisi geçirip midesi genişleyen hastalarda midenin tekrar küçültülmesi işlemidir. Daha önce tüp mide ameliyatı geçirmiş fakat tekrar kilo almaya başlayan hastalarda uygulanmaktadır. Endoskopik tüp mide revizyonu ile kilo verme süreci tekrar başlatılır.

Ortalama bir saatlik işlemle endoskopik tüp mide revizyonunda mideye kalıcı dikişler atılır ve mide içeriden küçültülür. İşlem yatış gerektirmeyen günübirlik bir işlemdir. Yapılan işlem sonrası hastalar 6 saat takip edilerek  aynı gün taburcu edilir.

İşlem sonrası hastalar tokluk hissine geri kavuşarak çok daha küçük porsiyonlarla doyabilmekte ve yaşam tarzlarını yeniden sağlıklı hale getirebilmektedir. 

ENDOSKOPİK TÜP MİDE REVİZYONU KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Endoskopik tüp mide revizyonu için herhangi bir beden kütle indeksi (BKİ) kriteri yoktur. Endoskopik tüp mide revizyonu, iki yıldan daha uzun bir süre önce tüp mide ameliyatı geçirmiş, başlangıçta kilo vermiş, ancak daha sonra yeniden kilo almış hastalar için en uygun yöntemdir. Bu prosedür, daha büyük porsiyonlar tüketmeye başlamış, porsiyon kontrolünü sağlamakta ve sağlıklı beslenmekte zorlanan kişiler için uygundur. 

ENDOSKOPİK TÜP MİDE REVİZYONU NASIL ÇALIŞIR?

Endoskopik tüp mide revizyonu aynı gün ayakta tedavi prosedürüdür. İşlemde ağızdan mideye ulaştırılan esnek bir endoskopa monte edilmiş bir cihaz olan endoskopik bir dikiş sistemi kullanmaktadır. Bu teknik ile herhangi bir kesi yapmadan, dışarıdan belli olacak herhangi bir iz bırakılmadan mideniz tamamen içeriden küçültülmektedir. Tüm prosedür anestezi altında ortalama 1 saat sürer ve mide kalıcı dikişlerle katlanarak içeriden küçültülür. Endoskopik tüp mide revizyonu, ameliyat olmadan kilo verme ameliyatının faydalarından yararlanmak isteyen hastalar için en güncel teknoloji ile geliştirilmiş endoskopik tüp mide (sleeve gastroplasty) ile benzerdir. Kesi olmadığı için çoğu hasta 2-3 gün içinde işine ve rutin aktivitelerine dönebilmektedir.

ENDOSKOPİK TÜP MİDE REVİZYONU İLE NE KADAR KİLO VERİLEBİLİR? 

Endoskopik sleeve revizyonunu takiben ortalama kilo kaybı vücut ağırlığının %15-20’sidir. Mide hacimsel olarak küçültülerek, kilo alma süreci sonlandırılıp, hastaların tekrar kilo verme yoluna girmesi sağlanır. 

ENDOSKOPİK TÜP MİDE REVİZYONU SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

Endoskopik tüp mide revizyonu herhangi bir yatış gerektirmemektedir. İşlem sonrası hastalar aynı gün taburcu edilir. Periyodik gastroenterolog takipleri ve düzenli kontrollerle hastanın durumu kontrol edilmektedir.

İşlem sonrası beslenme süreci uzman bariatrik diyetisyen eşliğinde gerçekleştirilen endoskopik tüp mide revizyonuna özel bir beslenme programı ile yürütülmektedir. Aşamalı olarak sıvı, yumuşak katı beslenme ardından normal yeme ile süreciniz devam etmektedir.

TEDAVİNİN KİLO KAYBI DIŞINDA EK SAĞLIK YARARLARI VAR MIDIR?

Uyku apnesi, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, kiloya bağlı hormonal bozukluklar, yağlı karaciğer ve dislipidemi (kolesterol ve kan yağları yüksekliği) vb. kronik hastalıklar yeniden kilo vermeye başlamanız ile iyileştirilmekte ya da tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Doç. Dr. Mehmet Çelikbilek
Telefon : 0(532) 543 8778
Adres : Regnum Sky Tower Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/71, Çukurambar, Ankara

Doç.Dr.Mehmet Çelikbilek Doç. Dr. Mehmet Çelikbilek Gastroenteroloji & Dahiliye Uzmanı
0(532) 543 8778