Doç.Dr. Mehmet Çelikbilek MENÜ

TORe ENDOSKOPİK GASTRİK BYPASS REVİZYONU

TORe ENDOSKOPİK GASTRİK BYPASS REVİZYONU

ENDOSKOPİK OBEZİTE CERRAHİSİ REVİZYONLARI

Obezite cerrahisi kilo verme noktasında oldukça etkili bir yöntem olsa da hastalar verdikleri kiloları tekrar geri alabilmektedir. Çalışmalara göre 5 obezite cerrahi hastasından 1’i  kaybettiği kilolarının tamamını geri almaktadır.

Şimdiye kadar daha önce obezite cerrahisi geçirmiş hastaların yeniden kilo vermesine yardımcı olacak tek seçenek, bazı yüksek risklere sahip cerrahi bir revizyondu. Gelişen en son teknoloji ile artık hastalar ikinci ve güvenli bir seçenek olarak endoskopik obezite cerrahisi revizyonlarına sahiptir.

Endoskopik revizyonların tamamı minimal invaziv bir prosedürdür. Bu işlemler vücudunuzun dışında herhangi bir kesi (kesik) veya iz oluşturmamaktadır. Hastalar yapılan işlem sorası aynı gün taburcu olmakta ve günlük yaşantılarına hızlı dönmektedir.

ENDOSKOPİK GASTRİK BYPASS REVİZYONLARI (TORe)

Gastrik bypass, doğrudan ince bağırsağa bağlanan küçük bir mide kesesi oluşturan yaygın bir kilo verme ameliyatıdır. Mide çıkışı, mide keseniz ile ince bağırsağınız arasındaki açıklıktır. Zamanla mide çıkışı genişleyebilmektedir. 

Genişleyen mide çıkışı hastanın daha fazla miktarda besin tüketimine ve geri kilo alımına yol açmaktadır. Çoğu gastrik bypass hastası cerrahiden belirli bir süre sonra kaybettikleri vücut ağırlığının %30’unu geri kazanmaktadır. 

Transoral Çıkış Küçültme (TORe) olarak da bilinen endoskopik gastrik bypass revizyonu; midenin genişleyen çıkışını orijinal boyutlarına daraltan, aynı gün içinde taburcu imkanı sunan tamamen kesisiz bir prosedürdür. 

Daraltılan mide çıkışı ile hasta az miktarda besinle yüksek tokluk hissini geri kazanarak yeniden kilo vermeye başlar. İşlem endoskopik olarak yani ameliyatsız gerçekleştirildiğinden iyileşme süresi oldukça kısadır. Hasta 2-3 gün içerisinde normal yaşantısına geri dönebilir.

ENDOSKOPİK GASTRİK BYPASS REVİZYONU KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Endoskopik gastrik bypass revizyonu için herhangi bir beden kütle indeksi (BKİ) kriteri yoktur. Endoskopik gastrik bypass revizyonu, iki yıldan uzun bir süre önce gastrik bypass ameliyatı geçiren, başlangıçta kilo vermeyi başarmış, ancak yeniden verdiği kiloların bir kısmını / tamamını geri almış, tokluk hissi azalan ve daha büyük porsiyonları tüketmeye başlamış hastalar için en uygun yöntemdir.

ENDOSKOPİK GASTRİK BYPASS REVİZYONU NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR? 

Anestezi altındayken ağız yoluyla sindirim sisteminize son teknoloji bir endoskop yerleştirilir. Endoskopun kendisine bağlı bir dikiş cihazı vardır. Bu alet ile mide çıkışınızın dikilerek daraltılması sağlanmaktadır. Endoskopik gastrik bypass revizyonu işlemi yaklaşık 1 saat sürmektedir.

ENDOSKOPİK GASTRİK BYPASS REVİZYON  İLE NE KADAR KİLO VERİLEBİLİR? 

Endoskopik gastrik bypass revizyonu ile ortalama kilo kaybı vücut ağırlığının %10-15’idir. Endoskopik gastrik bypass revizyonu hastaların önemli ölçüde kilo vermelerinin yanında uzun vadede kilolarını korumalarına olanak tanımaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar endoskopik gastrik bypass revizyonu sonrası kilo kaybının beş yıl veya daha uzun süre devam ettiğini, yani önceki kilo alım sürecinin geriye döndürüldüğünü göstermektedir.

ENDOSKOPİK GASTRİK BYPASS REVİZYONU SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

Endoskopik gastrik bypass revizyonu herhangi bir yatış gerektirmemektedir. İşlem sonrası hastalar aynı gün taburcu edilir. Periyodik gastroenterolog takipleri ve düzenli kontrollerle hastanın durumu kontrol edilmektedir.

İşlem sonrası süreç uzman bariatrik diyetisyen eşliğinde gerçekleştirilen endoskopik gastrik bypass revizyonuna özel bir beslenme programı ile yürütülmektedir. Aşamalı olarak sıvı, yumuşak katı beslenme ardından normal yeme ile süreciniz devam etmektedir.

TEDAVİNİN KİLO KAYBI DIŞINDA EK SAĞLIK YARARLARI VAR MIDIR?

Uyku apnesi, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, kiloya bağlı hormonal bozukluklar, yağlı karaciğer ve dislipidemi (kolesterol ve kan yağları yüksekliği) vb. kronik hastalıklar yeniden kilo vermeye başlamanız ile iyileştirilmekte ya da tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

 

Doç. Dr. Mehmet Çelikbilek
Telefon : 0(532) 543 8778
Adres : Regnum Sky Tower Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No:57/71, Çukurambar, Ankara

Doç.Dr.Mehmet Çelikbilek Doç. Dr. Mehmet Çelikbilek Gastroenteroloji & Dahiliye Uzmanı
0(532) 543 8778